Witamy w programie Menedżer urządzeń AG/AT. Program ten służy przede wszystkim do zapisywania urządzeń włącznie z numerami sprzętowymi urządzenia jak i telefonami, numerami inwentarzowymi. Każda dodana pozycja bądź edycja istniejącej, automatycznie dodaje aktualną datę tej modyfikacji, tak aby każdy użytkownik wiedział, kiedy nastąpiła zmiana w danej pozycji.
Opis programu
Program został napisany w języku Python i korzysta z biblioteki PyQT5. Interfejs jest bardzo przejrzysty i intuicyjny, co z resztą pokaże w tym opisie. Przejdźmy najpierw do samego programu. Podczas pierwszego logowania ważne jest aby program uruchomić z uprawnieniami administratora, w przeciwnym razie pokaże się błąd:
Dzieje się tak dlatego, że program pobiera pliki na komputer i próbuje je otworzyć, jedynym sposobem jest przyznanie programowi uprawnień administratora. W tym celu należy nacinać prawym przyciskiem myszy na ikonę MenedżerAG i z listy wybrać „Uruchom jako administrator”. Na komunikat, który Windows wyświetli klikamy „Zezwól”.
Dzieje się tak dlatego, że program pobiera pliki na komputer i próbuje je otworzyć, jedynym sposobem jest przyznanie programowi uprawnień administratora. W tym celu należy nacinać prawym przyciskiem myszy na ikonę MenedżerAG i z listy wybrać „Uruchom jako administrator”. Na komunikat, który Windows wyświetli klikamy „Zezwól”.
Okno logowania
Aby zacząć korzystać z programu należy posiadać:
- Login
- Hasło
Hasło oraz login można uzyskać na naszej stronie zakładając konto. Konto musi przejść weryfikację przez administratora serwisu. Po zatwierdzeniu konta zostaniesz o tym poinformowany w e-mail. Od tego czasu do aplikacji będzie można logować się za pomocą loginu i hasła podanego w procesie rejestracji
Logowanie
Do zalogowania potrzebujemy tylko loginu i hasła. Po otwarciu programu dostaniemy okno z informacją aby wprowadzić login oraz hasło. Uwaga!! Bardzo ważne jest to, że w loginie i haśle duże i małe litery maja znaczenie, tak więc login np. Jan jeżeli jest skonstruowany w sposób taki, że pierwsza litera J jest z dużej litery, tak samo musimy wpisać podczas logowania, w przeciwnym razie program pokaże nam błąd logowania.
Przejdźmy do samego logowania. Po uruchomieniu programu pokaże nam się takie okno:
W polu „Login” wpisujemy login (Najczęściej jest to imię użytkownika, który chce się zalogować) a w polu hasło wpisujemy hasło. Po pozytywnym zalogowaniu pokaże nam się komunikat:
Po przyciśnięciu przycisku „ok” pokaże nam się główne okno aplikacji, w którym będziemy już mieli wyświetlone urządzenia, ponieważ program automatycznie po zalogowaniu załadowuje również urządzenia.
Odzyskiwanie hasła
W razie konieczności, jeżeli użytkownik zapomni hasła do aplikacji, można hasło odzyskać za pomocą tej strony. Wystarczy przycisnąć przycisk “Odzyskaj hasło” wówczas zostaniemy przeniesieni do strony zmiany hasła, gdzie musimy podać e-mail podany podczas rejestracji. Cała instrukcja resetu hasła będzie podana w informacji wysłanej na adres e-mail
Główne okno aplikacji
Główne okno składa się z kilku elementów, i chociaż na pierwszy rzut oka wydaję się skomplikowany, w rzeczywistości jest prosty i intuicyjny:
- Opcje filtrowania: Służą do wyboru, po jakiej frazie chcemy filtrować urządzenia z listy. Po wyborze „Po frazie” mamy możliwość wyszukiwania po 2 frazach:
- Nr seryjny
- Nr telefonuu
- Notatki
- Nr inwentarzowy
Należy zaznaczyć, że aby wyszukiwać pozycji w kolumnie “Notatki” należy w wyszukiwarce wpisywać frazy z małych liter. Program jest w ciągłej fazie rozwoju i będzie to załatane w przyszłości
Jeżeli wybierzemy opcje „Po dacie” wtedy możemy filtrować urządzenia do dacie jego modyfikacji. Po wyborze filtrowania po dacie dostajemy możliwość wyboru daty (3). Program wtedy będzie szukał pozycji tylko z określoną przez użytkownika datą i wyświetli je na liście(7)
- Wprowadzamy frazy do wyszukiwania tak jak było napisane wyżej
- Wprowadzamy datę do wyszukiwania
- Pozycja w której zmieniamy datę
- Przycisk służący do wyszukiwania kiedy wprowadzimy opcje filtrowania (2) (3)
- Przycisk, który wyczyści filtry które wprowadziliśmy oraz zaktualizuje listę urządzeń
- Przycisk do ponownego załadowania listy urządzeń, który możemy wcisnąć aby listę odświeżyć. Działa tak samo jak przycisk (5)
- Główne okno z listą urządzeń, gdzie wyświetlają się urządzenia które przefiltrujemy, lub wszystkie po wciśnięciu przycisku (5) (6)
- Przycisk, który przeprowadzi nas przez proces dodawania nowego urządzenia do listy, co opiszę w dalszej części tej instrukcji
- Przycisk, który przeprowadzi nas przez proces edycji zaznaczonej pozycji na liście, która również opisze w dalszej części
- Przycisk służący do usunięcia z listy zaznaczonej pozycji. Pokaże nam się wtedy okno, w którym musimy potwierdzić usunięcie urządzenia.
- Pasek tzw. Satus Bar na którym wyświetla się liczba konkretnych urządzeń. Pasek ten pozwala nam na określenie ile urządzeń jest na liście, z uwzględnieniem konkretnych typów urządzeń
Główne okno składa się z kilku kolumn, które sa ładowane wraz z uruchomieniem programu. Są to:
- Typ urządzenia – Są tam zadeklarowane typy urządzeń tkj. AG czy AT
- Nr seryjny – Kolumna, która zapisuje numery sprzętowe urządzeń
- Nr telefon – Tak jak w przypadku kolumny Nr seryjny to tak w tym przypadku zapisywane są nr telefonów (kart sim) które są przypisane do urządzenia
- Notatki – Możemy tam wprowadzać uwagi na temat urządzenia
- Nr inwentarzowy – Gdzie wprowadzamy nr inwentarzowy urządzenia
- Data modyfikacji – Automatycznie jest dodawana data modyfikacji. Jeżeli edytujemy bądź dodajemy jakieś urządzenie to automatycznie będzie tam wprowadzana aktualna data modyfikacji bądź dodania urządzenia. Daty tej nie można zmienić
- Edycja – Tak jak w przypadku daty modyfikacji tak tutaj wprowadzane są dane który użytkownik dokonał zmiany wraz z godziną o której modyfikacja nastąpiła. Jest to dopełnienie kolumny „data modyfikacji”
Dodawanie urządzenia do listy
Program oczywiście pozwala na dodawanie urządzenia do listy. Program jest napisany w dość prosty sposób więc i proces dodawania jest maksymalnie prosty. W celu dodania nowego urządzenia klikamy na przycisk „Dodaj urządzenie”:
- Typ urządzeń: Wybieramy z dostępnej listy, jakiego typu jest dodawane urządzenie. Mamy do dyspozycji 4 urządzenia:
- AG
- AT
- Satel
- Inne
- Numer seryjny: Wpisujemy nr seryjny urządzenia. Nie ma tutaj limitu, możemy wprowadzać zarówno liczby jak i znaki.
- Nr Telefonu: Wprowadzamy nr telefonu urządzenia. Tutaj mamy limit, gdyż pozycja ta przyjmuje tylko faktyczny nr telefonu. Program sam doda myślniki do nr telefonu tak aby wszystko było bardziej czytelne
- Nr Inwentarzowy: Tutaj wprowadzamy nr inwentarzowy urządzenia
- Notatki: Opcjonalnie możemy dodać notatki które chcemy wprowadzić wraz z dodaniem urządzenia
- Zapisz: Służy do zapisania wprowadzonym danych i przeładowania listy urządzeń.
Po wprowadzeniu i zapisaniu danych urządzenie będzie dopisane jako następne na liści, i będzie wyświetlać się w głównym oknie aplikacji.
Edycja urządzeń z listy.
Edycja urządzeń wygląda niemal identycznie co dodawanie urządzeń. Zmianą jaka zachodzi w edycji jest to, że w głównym oknie aplikacji musimy zaznaczyć urządzenie do edycji (w przeciwnym razie program zwróci błąd) i kliknąć przycisk „Edytuj urządzenie”
Jak widać okno wygląda identycznie jak w przypadku dodawania urządzeń. Z tego względu nie ma potrzeby opisywania zaznaczonych elementów ponieważ działają one tak samo jak w przypadku dodawania urządzenia. Jak widać na zdjęciu, podczas edycji pola są wypełniane automatycznie danymi urządzenia, które zaznaczyliśmy do edycji. Uwaga!! Po przyciśnięciu przycisku „Zapisz” automatycznie wstawi się data w kolumnie „Data modyfikacji” oraz godzina i nazwa aktualnie zalogowanego użytkownika w kolumnie „Edycja”
Problemy z aplikacją
Niestety aplikacja nie jest jeszcze podpisana cyfrowo. Po pobraniu instalatora różne antywirusy mogą wskazywać na wirusa wewnątrz pliku. Dlaczego tak się dzieje ? Ma to związek z plikiem wykonywalnym .exe który wykonuje dane komendy, tak więc po uruchomieniu takiego pliku możemy zapisywać wszystkie biblioteki i pliki aplikacji do systemu, a to niestety mogą wykorzystać hakerzy, i właśnie z tego powodu pliki wykonywalne automatyczne są uznawane przez antywirusy za wirus. Akurat w przypadku naszej aplikacji, nie ma tam nic szkodliwego, jednakże aplikacja korzysta z zasobów internetu w tym z serwera FTP czy bazy danych. Takie operacje również sa uznawane przez anywirusy za szkodliwe. Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat, bardzo chętnie odpowiem na każde pytania dot. aplikacji bądź innej kwestii związanej z informatyką.
Informacje nt. programu
Program Menedżer AG jest napisany w całości w jednym z najbardziej znanych języków – Python. Od początku do końca aplikacje pisałem sam, tak więc znam ją od podszewki. W przyszłości będę aktualizował aplikacje, jednak z powodu że nie zaimplementowałem metody automatycznego pobierania aktualizacji (Ze względu na zużycie zasobów ) aktualizacje będę wysyłał na adres e-mail osób zainteresowanych.